Jdi na obsah Jdi na menu
 


                        BARZOJObrazek

ANGLICKÝ NÁZEV:
rus: Borzoj, Russkaya Psovaya Borzaya – Barzoď; angl. Borzoi – Russian Hunting Sighthound
PŮVOD:
Barzoj, je pozoruhodné plemeno starodávných psů, známé již z dávnověku. Původem pochází z Arábie, odkud se rozšířil do starodávného Egypta a do jiných zemí, o čem svědčí mnohé nástěnné malby Barzojů na reliéfech egyptských pyramid a rozvalinách starověké Asýrie. V době křížových výprav byli tito psi dovezeni do Evropy, kde se těšili velké popularitě mezi feudálními odborníky. Na území Ruska byli dostatečně rozšířeni již v době Kyjevské Rusi a obyvatelé střední Asie s nimi po dlouhou dobu lovili, a to až do příchodu prvních vlastníků půdy – zemědělců.
Barzoj (Ruský chrt) se vyznačuje charakteristickým tvarem těla, má dlouhé a velmi tenké nohy, výjimečně rychlý běh a vynikající bystrozrakost. Na širokém prostranství již z daleka vidí hýbající se zvěř, což svědčí o lovu „po zraku“ a beze zbraní.
POPIS:
Existuje přibližně 20 plemen chrtů: Grejhaund, Rirhaund, Saljuki, sSjuki, Afgán, Afgánský původní chrt, Jižní ruský chrt, Ruský psí chrt, Tazy a další. Tito psi jsou suché tělesné konstituce, s lehkou kostrou, nádhernými tvary, dlouhým ostrým čumákem, úzkou a hlubokou hrudí, silně vtaženým břichem a dlouhými tenkými a pevnými nohami – ztělesňují krásu, půvab, ladnost a eleganci. V současných podmínkách se chrti rozmnožují všemi směry, avšak k honu se již v USA, Kanadě, Španělsku, Rusku a v jiných zemích nepoužívají, neboť jsou známí především jako sportovně společenští psi. V mnoha zemích Evropy a Ameriky a také v Austrálii se chrti zúčastňují závodu v běhu za umělým zajícem. Honit se s chrty je obyčejně vrchol, proto se využívá najednou chov dvou až tří psů.
VÝŠKA:
Pes má v kohoutku 75 až 85 cm.
Fena má v kohoutku 68 až 78 cm.
VÁHA:
Barzoj váží v rozmezí 35 až 48 cm. (Standard FCI váhu neuvádí.)
SRST:
Barzoj má hadvábnou, měkkou kratší a zvlněnou srst. Na hlavě uších a končetinách je srst hedvábná, ale těžší, kratší a přiléhající. Na těle je srst vcelku dlouhá, zvlněná, v oblasti ramenou a lopatek vytváří jemnější kadeře. Na žebrech a stehnech je srst kratší, na ocasu delší. Přípustné jsou všechny barevné kombinace zahrnující hnědou, čokoládovou. Typická je na tlamě černá maska.
CHARAKTER:
V běžném každodenním životě má Barzoj tichý a vyvážený charakter. Při hraní je však nájednou vzrušený. Má ostrý pohled, který vidí velmi daleko. Jeho reakce jsou prudké. Tito ušlechtilí psi si stále udržují svoji důstojnost a nezávislost.
PÉČE:
Barzoj vyžaduje delší procházky ve volné přírodě.
PRŮMĚRNÁ DÉLKA ŽIVOTA:
Barzoj se průměrně dožívá 11 až 13 let.
VYUŽITÍ PŮVODNÍ:
Lovec vlků.
VYUŽITÍ DNES:
Společník.
PLEMENO:
FCI X. - Chrti.
Sekce 1 – Chrti.
Bez pracovní zkoušky.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
B
ČÍSLO STANDARDU:
193/ 02. 04. 2001 (Velká Británie)
DATUM PUBLIKOVÁNÍ PŮVODNÍHO STANDARDU:
13.03. 2001Obrazek