Jdi na obsah Jdi na menu
 


                      WESTÍKObrazek

Země původuVelká Británie
Využitíteriér
Klasifikace FCIskupina 3 teriéři
Sekce 2nízkonozí teriéři
Bez pracovní zkoušky

Celkový vzhled: Pes silné stavby těla, s hlubokým hrudníkem a žebry zasahující daleko dozadu, rovný hřbet, přední a zadní fronta plná síly, na svalnatých nohách, v náležité míře vykazuje znamenité spojení síly a aktivity.

Chování a povaha: Malý, aktivní, hravý, houževnatý pes se značným sebevědomím a uličnickým výrazem. Ostražitý, čilý, odvážný a sebejistý, avšak přátelský.

Hlava: Vzdálenost od týlu k očím je mírně větší než délka mordy. Hlava je bohatě osrstěná a je nesená v pravém nebo menším úhlu k ose krku. Hlava nemá být nesena vysunutá vpřed.

Lebeční část:
Lebka: Mírně klenutá, čelní partie mají od jednoho kraje k druhému hladké obrysy. Od nasazení uší k očím se nepatrně zužuje.
Stop: Výrazný stop, tvořený bezprostředně nad očima silnými nadočnicovými oblouky, které přes oči mírně přečnívají a mezi očima vykazují slabou prohlubeň.

Obličejová část:
Nos: Černý, poměrně velký nos, který se zbývající částí mordy tvoří hladký obrys. Nos nevyčnívá dopředu.
Morda: Morda se od očí směrem k čenichu postupně zužuje. Morda není pod očima vpadlá, ani příkře spadající, nýbrž je dobře vyplněná.
Čelisti/zuby: Silné a rovné čelisti. Mezi špičáky jsou natolik široké, aby byl vyjádřen požadovaný uličnický výraz. Zuby jsou v poměru k velikosti psa velké, s pravidelným nůžkovým skusem, to znamená, že horní zuby těsně překrývají spodní zuby a jsou kolmo vsazené do čelistí.
Oči: Posazené daleko od sebe, středně velké, nejsou vypouklé. Oči jsou pokud možno co nejtmavší, mírně zapadlé, s bystrým a inteligentním výrazem a zpod tlustého obočí působí pronikavým pohledem. Světlé oči jsou vysoce nežádoucí.
Uši: Malé, vztyčené a pevně nesené, zakončené výraznou špičkou. Nejsou nasazené ani příliš daleko od sebe, ani příliš blízko. Srst na uších je krátká a hladká (sametová) a neměla by se stříhat. Na špičkách uší nesmějí být střapečky srsti. Kulaté, široké, velké nebo tlusté uši nebo srstí příliš porostlé uši jsou nanejvýš nežádoucí.
Krk: Dostatečně dlouhý, aby umožnil požadované nesení hlavy, svalnatý, postupně se rozšiřující k základně a plynule přecházející do hezky šikmých ramen.
Tělo: Kompaktní
Hřbet: Rovný
Bedra: Široká a silná
Hrudník: Hluboký, žebra v horní polovině dobře klenutá, z boku působící dosti plochým dojmem. Zadní žebra značně hluboká, odstup mezi posledním žebrem a pánevní končetinou je tak krátký, jak jen vyžaduje volnost pohybu.
Ocas: Dlouhý 12,5 až 15 cm, pokrytý drsnou, ne však přerostlou srstí. Ocas je pokud možno co nejrovnější, nesený čile, nikoliv však vesele, či přetočený na hřbet. Dlouhý ocas je nežádoucí a neměl by být v žádném případě kupírován.
Končetiny:
Hrudní končetiny: Nohy krátké, svalnaté, rovné, hustě pokryté krátkou srstí.
Ramena: Umístěná šikmo vzad. Lopatky jsou široké a přiléhají těsně ke stěně hrudního koše. Ramenní kloub je umístěn vpřed.
Lokty: Těsně přiléhají a umožňují volný pohyb hrudních končetin, souměrný s osou těla.
Pánevní končetiny: Silné, svalnaté a přes záď široké. Nohy jsou krátké, svalnaté a šlachovité
Stehna: Velmi svalnatá stehna nestojí příliš daleko od sebe.
Hlezna: Dobře zaúhlená a posazená pod tělem tak, aby byla v postoji i v pohybu poměrně blízko u sebe. Strmá nebo slabá hlezna jsou nanejvýš nežádoucí.
Tlapky: Přední tlapky jsou větší než zadní, okrouhlé, přiměřeně velké, silné s tlustými polštářky, pokryté krátkou, drsnou srstí. Zadní tlapky jsou menší a mají tlusté polštářky. Povrch polštářků a všechny drábky mají být nejlépe černé.
Chůze a pohyb: Volný, přímý a celkově lehký pohyb. Hrudní končetiny volně vybíhají vpřed z ramen. Pohyb pánevních končetin je volný a silný, končetiny se pohybují blízko u sebe. Kolenní klouby a hlezna jsou velmi pružná, hlezna jsou zatahována pod tělo a dávají tak končetinám řádný posun. Strmý, škrobený pohyb pánevních končetin a kravská hlezna jsou vysoce nežádoucí.
Osrstění: Srst: Dvojí. Krycí srst je tvořena z drsné srsti, zhruba 5 cm dlouhé, bez jakéhokoliv zvlnění. Podsada, která připomíná kožešinu, je krátká, měkká a přiléhavá. Otevřená srst je nanejvýš nežádoucí.Obrazek
Barva: Bílá
Velikost: Výška v kohoutku přibližně 28 cm.
Vady: Každou odchylku od výše uvedených požadavků je třeba považovat za vadu a míra závažnosti, s jako by se mělo na tuto vadu pohlížet, by měla být přímo úměrná stupni odchylky