Jdi na obsah Jdi na menu
 


                     RotvajlerObrazek

Původ: Navazuje pravděpodobně už na římské bojové a válečné psy, kteří se na území Německa smísili s domácími honáky a ovčáky. I když velcí silní psi, používaní k hnaní dobytka, k tahu i k ochraně, existovali na jihu Německa po dlouhá staletí, moderní rotvajler z nich vznikl až koncem 19. století. Rotvajleři z počátku století už v zásadě odpovídali dnešnímu typu.

Popis: Spíše větší, velmi silný a svalnatý pes, ani těžkopádný, ani lehký. Středně dlouhá široká hlava se středně velkýma a převislýma ušima trojúhelníkového tvaru. Tmavě hnědé středně velké oči mandlového tvaru. Hřbet rovný a silný, zakulacená záď s nakrátko kupírovaným ocasem. Srst ne úplně krátká, hrubá a hustá. Barva vždy černá s pálením.

Charakteristika: Klidný, vyrovnaný a v zásadě dobromyslný pes. Nedá se snadno vyprovokovat, ale v případě, že je napaden nebo brání svěřený majetek či osobu, zasahuje velmi tvrdě.

Zvláštní nároky: Rotvajler potřebuje důslednou výchovu a výcvik, protože inklinuje k zaujmutí dominantního postavení. Hodí se pouze pro zkušené a fyzicky zdatné kynology. Špatně snáší velká vedra, v tu dobu by měl být ponechán v klidu ve stínu.

Užití: Pracovní plemeno, bez problémů schopné služebního výcviku. Vynikající obranář, hlídač a průvodce.

Výskyt: Trvale oblíbený, zvláště v USA stále častěji chovaný jen coby společník.

Možná záměna: S beauceronem a dobrmanem.

pescca 35kg61-68cm
fenacca 35kg56-63cm
Obrazek